Bukumirsko jezero nalazi se u podnožju planine Žijovo na nadmorskoj visini od 1.443m. Spada u grupu malih jezera, dugo je 210m , široko 130m, a duboko čak 17 metara. To je ledničko jezero koje vodu dobija topljenjem snijega, padavina, ali i iz povremenih izvora. Okolina mu je travnata i brežuljkasta, dno mu je muljevito, sa strana je obraslo barskom vegetacijom koja može uticati na njegovo nestajanje. Zbog svoje dubine boja mu se kreće od svijetlo zelene u priobalnom prstenu do tamno zelene krećući se ka centru.
Rikavačko jezero se nalazi u podnožju vrha Vila (2093 mnv) koji pripada masivu planine Žije(o)vo. U njegovoj blizini je granica naše zemlje i Albanije. Ime mu potiče od riječi “rika”, jer se pri jačim vjetrovima vodena površina zatalasa i udara u obale što proizvodi zvuk koji su Kuči označavali kao rika.
Smješteno je na 1314 metara nadmorske visine. U njega se ulivaju vode potoka Rikavac, a ponorom se dreniraju vode ka slivovima rijeka Cijevne i Ribnice. Vodu većinski dobija putem visokih padavina (kiša i snijeg). Ledničkog je porijekla. Jezero je dugo 525 m, široko 235 m i duboko 13,9 m.
Sumor je manji hidrološki objekat koji se nalazi na padinama vrha Planinica, a nedaleko od vrha Sumor po kome i nosi ime. U neposrednoj blizini se nalazi pravoslavna crkva Sv. Ilije. Najveća dubina mu je do 2 m.
Nalazi se u istočnom dijelu Parka prirode ,,Komovi”.
Izvor Bijele (Viline) vode izvire ispod vrha Planinica i jedan je od gornjih, izvorišnih krakova rijeke Tare. Voda sa ovog izvora je A kvaliteta. Izvor Viline vode je dobio ime po komskoj vili. Legenda o Vilinoj vodi je priča o tragičnoj ljubavi između vile i mladića iz plemena Kuča, Đoka Nikolina Popovića.
Izvor služi kao mjesto privremenog okupljanja Kuča za Ilindan (drugog avgusta) kao i brojnih planinara koji se penju na vrhove Komova.
Nalazi se u istočnom dijelu Parka prirode ,,Komovi”.
Voda izvora je izuzetno hladna.
Nalazi se na čeonoj moreni Bukumirskog jezera koja se izdiže 40 m iznad jezera. Dolina sa donje fotografije predstavljala je pravac kretanja lednika u procesu stvaranja okolnog reljefa.
U podgoričkom dijelu Parka prirode ,,Komovi” nalazi se 13 vrhova sa nadmorskom visinom preko 2000 metara.
Nalazi se na padinama vrha Torač, koji predstavlja vododjelnicu između Jadranskog i Crnomorskog sliva.
Nalazi se iznad rasjeda, a na granici dvije geotektonske jedinice tj. kučke i durmitorske kraljušti.
Planinski greben iznad Rikavačkog jezera je državna granica Crne Gore i Albanije.
Sagrađena je na Krstu od Prevlake, ispod Sumora i Planinice, na nadmorskoj visini od 1800 metara. Podigao ju je 1900. godine Knjaz Nikola Petrović, za pokoj duše svog oca vojvode Mirka Petrovića, a u čast hrabrog plemena Kuči. Na ovom mjestu se na Ilindan (drugog avgusta) svake godine održava narodni sabor.
Poznata je po tome da se nalazi na najvišoj nadmorskoj visini među svim crkvama u Crnoj Gori, a jedna je i od najviših u Evropi.
Bogomolja se nalazi u istočnom dijelu Parka prirode ,,Komovi”.
Nalazi se u Donjem Rikavcu, na katunu Jokanovića. Nije poznato kad je podignut, ali je obnovljen 1979. godine.
Na tom mjestu su smrtno stradali Vojvoda Drekale i sin mu Nikola. Na suprotnoj strani su bili pripadnici plemena Klimenti. Drekale je rodonačelnik Drekalovića. Od njega je ostao sin Lale, od kojeg potiču svi Novokuči.
Spomenik se nalazi u južnom dijelu PP ,,Komovi”.
Sa nadmorskom visinom od 2487 mnv. je najviši vrh planine Komovi, a ujedno i najviša tačka opštine Podgorica. Nalazi se u sjeveroistočnom dijelu Parka. Uprkos svojoj krušljivosti i grebenskoj eksponiranosti, posjećuje ga veliki broj planinara tokom godine. U masivu Komova se nalazi najduži sipar u Crnoj Gori.
Sa 2184 mnv. je najviši vrh planine Žijevo. Naziv “surdup” znači provalija. Predstavlja skup vrhova koji se završava Raćeškim vrhom i Treskavcem. Nalazi se na južnim granicama Parka prirode ,,Komovi”.
Drugi je najviši vrh planine Žije(o)vo. Poznat je po svom markantnom sjevernom licu. Dobio je ime po svom štitastom ili obručastom izgledu. Uz susjedni Surdup je najposjećeniji vrh Kučke krajine i planine Žijevo.
Nalazi se na južnim granicama Parka prirode ,,Komovi”.
Drugi je najizazovniji vrh planine Žijevo. Predstavlja simbol Bukumirskog zaleđa i najčešći je foto-motiv uz Bukumirsko jezero. Izazov je kako za planinare tako i za alpiniste.
Nalazi se u južnom dijelu PP ,,Komovi”.
CT-1 transverzala je planinarska transverzala ,,Planinama Crne Gore”. To je prva transverzala u Crnoj Gori. Uspostavljena je 1987. godine, od Veruše preko Žije(o)va, Komova, Bjelasice i Sinja(je)vine, do Crnog jezera na Durmitoru. Prvobitna trasa je dijelom produžena i izmijenjena na području Žijova, Bjelasice i Sinjavine, čime je povećana njena atraktivnost. Kako spaja nacionalne parkove ,,Biogradska gora” i ,,Durmitor” dobila je izuzetan turistički značaj. Posebnu atrakciju na trasi čine brojni vidikovci kao i lednička jezera: Bukumirsko, Rikavačko, Ursulovačko, Šiško, Zabojsko, Zminičko i Crno jezero.
Transverzala je predviđena za osmodnevno pješačenje.
Njena dužina od Veruše do Crnog jezera iznosi 172,5 km. U slučaju kada je kontrolna tačka Bukumirsko jezero, ona iznosi 160,5 km.